در این مقاله قصد داریم برای شما به طور کامل برایتان توضسح داریم که برای درمان لکنت زبان باید به چه دکتری مراجعه کنید و دلیل آن چیست . اول از همه باید دید که لکنت زبان جزء کدام یک از اختلالات است . لکنت زبان در گروه اختلالات گفتاری قرار میگیرد .

برای لکنت زبان به چه دکتری مراجعه کنیم ؟

همانطور که در بالا گفته شد لکنت زبان در دسته اختلالات گفتاری قرار میگیرد پس دکتری که باید به آن مراجعه کرد ، گفتار درمانگر است . گفتار درمانگر به متخصص گفتار درمانی گفته میشود .

گفتاردرمانی یکی از رشته های علوم پزشکی است که به فارغ التحصیلان آن آسیب شناس گفتار و زبان یا گفتاردرمانگر می گویند. تخصص گفتاردرمانگر ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان در کودکان و بزرگسالان است.

پس منطقی است که بیشترین کمک به کسی که دچار اختلال لکنت زبان است را متخصص گفتار درمانی یا گفتار درمانگر میکند .

درمورد اینکه چه زمانی ملزم به مراجعه به گفتار درمانگر هستید به صورت کامل در مقاله لکنت زبان کودکان توضیح داده شده است . 

به صورت خلاصه گفتار درمانی یکی از رشته های علوم پزشکی است که به فارغ التحصیلان آن آسیب شناس گفتار و زبان یا گفتاردرمانگر می گویند. تخصص گفتاردرمانگر ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان در کودکان و بزرگسالان است.

در ادامه قصد داریم تا یکی از روش های درمانی یا نکاتی که والدین باید انجام دهند را بیان کنیم .

از هر گونه خود درمانی پرهیز کنید :

تا زمان مراجعه به گفتار درمانگر از هرگونه خود درمانی برای کودک خود پرهیز کنید. عباراتی نظیر یواش حرف یزن ، آهسته تر بگو ، نفس عمیق بکش، آرام تر صحبت کن ، نه تنها کمکی به کودکتان نمی کند بلکه سبب آگاهی کودک از لکنتش و شدیدتر شدن لکنت می شود.

این موارد میتواند آسیب های بسیار بدی به کودک شما وارد کند

امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم نکات مهمی را به شما منتقل کنیم .

شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره در این حوزه با ما تماس حاصل فرمایید.

دکتر برای لکنت زبان

درمان لکنت زبان بزرگسالان

بازی درمانی کودکان طلاق

طبق مطالعات انجام شده و تحقیقات گسترده در این زمینه ، بازی درمانی میتواند نقش موئری بر روی کودکان کار داشته باشد . هدف اصلی بازی درمانی کودکان طلاق کمک به آن ها برای فهم مشکلات شان آزمودن احساسات شان و تعدیل باورهای شان می  باشد یک هدف دیگر به طور گسترده برای کودکان طلاق به کار می رود.

علل لکنت زبان در بزرگسالان

کلینیک دکتر خزائی از مراکز با تجربه در درمان لکنت زبان به کمک گفتار درمانی است . امروز در این مقاله قصد داریم تا به علل به وجود آمدن لکنت زبان در بزرگسالان بپردازیم . لکنت زبان چیست ؟ نوعی اختلال گفتاری است که سبب بروز مشکلات مکرر در ارتباط با روانی گفتار می‌شود. در صورت وجود لکنت زبان، امکان دارد شخص متوجه شود که در گفتار او تکرار و توقف وجود دارد و جملات را به شکل طولانی بیان می‌کند.

لکنت زبان بیشتر در کودکان رایج است ؛ ولی با این حال به دلایل مختلف ممکن است این اختلال در بزرگسالان نیز بروز کند. لکنت زبان به علت عدم اطلاع شخص از لغاتی که می‌خواهد بیان کند ایجاد نمی‌شود. بلکه این اختلال به توانایی شخص در بیان گفتار و سخن گفتن مربوط می‌شود. در اثر لکنت زبان بیان برخی از واژه‌ها یا صداها ممکن است دشوار باشد.

بهترین درمان لکنت زبان در بزرگسالان بدون شک گفتار درمانی است . گفتار درمانی میتواند برای لکنت زبان در بزرگسالان فوق العاده موثر باشد .

یکی از علل لکنت زبان در بزرگسالان میتواند مشکلات ژنتیکی باشد .
در صورتی که یکی از اعضای خانواده به لکنت زبان دچار باشد، احتمال بروز این اختلال در افراد دیگر این خانواده افزایش پیدا می‌کند. اگرچه عوامل ژنتیکی در بروز لکنت زبان مؤثر هستند، شدت بروز این اختلال ژنتیکی نمی‌باشد.

از دیگر علل لکنت زبان در بزرگسالان میتوان به مشکلاتی که بزرگ سال در هنگام رشد و کودکی داشته اشاره کرد .
در صورت بروز لکنت زبان در سنین کودکی، امکان دارد این اختلال تا دوران بزرگسالی ادامه داشته باشد و یا ممکن است در دوره‌ای از زندگی دوباره بروز کند. لکنت زبان مرتبط با دوران رشد معمولاً بین سنین ۲ تا ۶ سالگی بروز می‌کند. بسته به شدت و مدت زمان بروز لکنت زبان، این اختلال معمولاً با گذشت زمان و یا با گفتاردرمانی درمان خواهد شد.

امکان دارد عوامل محیطی بر بروز لکنت زبان و مدت زمان ماندگاری این اختلال تأثیر داشته باشند.

ما سعی کردیم تا بهترین مطالب و نکات را در این مقاله بیان کنیم

شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره دی این زمینه با ما تماس حاصل فرمایید .

گفتار درمانی لکنت زبان

امروز در این مقاله قصد داریم تا اختلال تعادل را به زبان ساده برای شما عزیزان توضیح دهیم و از روش های درمان آن صحبت کنیم . 

اختلال تعادل چیست ؟

اختلال هماهنگی یا کنترل عضلات سیستم حرکتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و فرد در وقت راه رفتن یا برداشتن چیزی دچار مشکل می‌شود. از علائم اختلال تعادل میتوان به این اشاره کرد که می‌تواند به اشکال مختلف بر توانایی حرکتی بیمار تاثیر بگذارد و باعث بروز مشکلاتی در بلع، حرکات چشم و صحبت کردن شود.

از علل اختلال تعادل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
ضرب دیدگی و آسیب دیدگی سر یا طناب نخاعی ناشی از ضربه در حین تصادفات خودرویی یا تصادف با موتورسیکلت می‌‌تواند باعث اختلال تعادل شدید شود که به صورت ناگهانی ایجاد می‌گردد.
ضربه مغزی ناشی از تشکیل لخته خون یا خونریزی درون مغز می‌‌تواند باعث اختلال تعادل شود. هنگامی که خون‌رسانی به یک قسمت از مغز قطع می‌شود یا به شدت کاهش پیدا می‌‌کند سلول‌های مغز نمی‌‌توانند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند و به این ترتیب از بین می‌روند.
ابتلا به برخی از بیماری‌های خود ایمنی مانند ام اس، بیماری سلیاک، بیماری سارکوئیدوز و سایر بیماری‌های خود ایمنی می‌‌تواند باعث آتاکسی شوند.
اختلال تعادل می‌تواند یکی از عوارض جانبی غیر شایع آبله مرغان و سایر عفونت‌های ویروسی مانند بیماری لایم یا ایدز باشد. این اختلال می‌‌تواند در مراحل پایانی بیماری که عفونت در حال از بین رفتن است ایجاد گردد اما به طور طبیعی با گذر زمان برطرف می‌شود.

کلینیک دکتر خزائی از بهترین مراکز کاردرمانی و گفتار درمانی در تهران است که شما میتوانید برای دریافت مشاوره با ما تماس حاصل کرد .

درمان اختلال تعادل میتواند به وسیله گفتار درمانی ، کاردرمانی ، فیزیوتراپی انجام بپذیرد.